10 thoughts on “Opłaty za przedszkole”

 1. I wiadomo już coś w tej sprawie-myślę,że sprawa interesująca-zważywszy,że zbliża się czas zapisywania dzieciaków do przedszkola na przyszły rok!

  1. Witam,

   zawnioskowałam, żeby Komisja Edukacji zajęła się tą sprawą. Niestety, odpowiednie dokumenty będą gotowe dopiero w kwietniu i dopiero po tym terminie Komisja Edukacji zajmie się opłatami. Nie jest to zależne ode mnie, tryb prac Komisji określa Przewodniczący. Rada Miejska ma czas do końca sierpnia na przyjęcie uchwały. Ze 100% pewnością mogę powiedzieć, że 5 godzin w trakcie których realizowana jest podstawa programowa (czyli od 8-13) będzie bezpłatne, bo tak mówi Ustawa. Co do płacenia czesnego, gdy je się posiłki w trakcie tych 5 godzin bezpłatnych, to otrzymałam dosyć niejasną odpowiedź z Regionalnej Izby Obrachunkowej, więc trudno mi w tej chwili pisać ze 100% pewnością. Gdy tylko kwestia ta zostanie omówiona na Komisji Edukacji, powiadomię Państwa.

   1. Czyli dalej nic nie wiadomo!:(Szkoda.Nie okłamujmy się,przedszkole jest drogie-ale z drugiej strony ma zbawienny wpływ na rozwój malucha!Szkoda nie posyłać,ale żal co miesiąc tyle kasy wydawać,gdy w domu się nie przelewa!Myślę też,że zle czuje się maluch,który je oddzielnie swoje kanapki-a nie w grupie,tylko dlatego,że realizując podstawę programową bezpłatną nie może skorzystać z posiłków, bo równoznaczne jest to z opłaceniem czesnego przez rodzica!Myślę,że tym sposobem mocno ograniczona jest możliwość uczęszczania dzieciaczków do oddziałów przedszkolnych,zwłaszcza z terenów wiejskich-szkoda że państwo tak dba o swoich obywateli!Nic pozostaje nam czekać na rozwiązanie tej sprawy-choć pewnie nasze dzieci skończą już wiek przedszkolny i temat nie będzie nas dotyczył!:(Ale trzymam kciukasy,aby sprawę raz na zawsze wyjaśniono!

    1. Myśle że nie będzie tak źle 😉 do końca sierpnia MUSI zostać ta sprawa uregulowana. Patrząc na przykład Krakowa, gdzie radni już uchwalili możliwość korzystania z posiłków przy 5 godzinach pobytu bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat oprócz kosztów wyżywienia, jestem dobrej myśli.

     Z drugiej strony patrząc, w tej chwili nie dziwię się aż tak bardzo, że poprzednia RM nie chciała uchwalać przepisów korzystnych dla rodziców, bo utrzymanie przedszkoli jest bardzo drogie. Patrząc przez pryzmat obecnego budżetu – koszt utrzymania przedszkoli w gminie Myślenice wynosi ok 11 mln a przychód z tytułu czesnego to ok 2 mln – gmina musi różnice dołożyć z własnych środków, bo przedszkola nie są dotowane przez państwo. Gdy sprawa opłat będzie poruszana na Komisji i sesji RM wtedy postaram się odnieść bardziej szczegółowo do tej kwestii…

     Jedno nie podlega wątpliwości – sprawę musimy uregulować do końca i zgodnie z przepisami, tak aby nie było niedomówień, tak jak do tej pory.

 2. A jeszcze jedno pytanie w ramach rekrutacji do przedszkoli;czy dzieci młodsze-czyli 3 i 4 latki też mogą korzystać z darmowej 5 godz.podstawy programowej,czy też te tzw.”maluszki”tak czy siak są zobowiązani płacić czesne?

  1. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty – wszystkie dzieci w wieku od 3 do 6 lat mają prawo do bezpłatnej podstawy programowej.

   1. Proszę pamiętać, że w naszym przedszkolu podstawa programowa realizowana jest w godzinach od 8 do 13.

 3. Przeczytałam w sprawozdaniu z sesji Rady Miejskiej,że opłaty za przedszkole będą zależne od godzin spędzanych przez dziecko w przedszkolu-i fajnie.Moje pytanie dotyczy niejasnej dla mnie informacji,czy w czasie podstawy programowej dziecko będzie mogło korzystać z posiłków przygotowywanych w przedszkolu?

  1. Tak, informacja ta jest opisana w paragrafie 3 który mówi, że:

   Rodzice (opiekunowie prawni) dziecka uczęszczającego do przedszkola (…), zobowiązani są do ponoszenia, z uwzględnieniem paragrafu 1 (który mówi, że przysługuje dzieciom 5 godzin bezpłatnej podstawy programowej):

   1. odpłatności za świadczenia, określonej w paragrafie 2 (który mówi, że rodzice powinni płacić czesne w zależności od ilości godzin dziecka w przedszkolu powyżej podstawy programowej);
   2. odpłatności, za posiłki w ustalonej w każdej placówce przez Dyrektora, w porozumieniu z Burmistrzem Miasta i Gminy Myślenice
   .

   Pisząc dosłownie 🙂 Tak, każde dziecko które jest w przedszkolu tylko w czasie realizacji podstawy programowej (max 5 godzin, od 8-13) może korzystać z posiłków, płacąc tylko ustaloną w danej placówce stawkę za wyżywienie, bez konieczności ponoszenia innych opłat.

Możliwość komentowania jest wyłączona.